צרות של רכב מהניילונים, על רכב חדש שנתקע ונתקע ונתקע…

בעקבות פניה של חבר בעניין הרכב החדש שלו שהתקלקל וחזר והתקלקל נזכרתי במקרה דומה שבו טיפלתי מלפני מספר שנים.
SLXLM
אין כמו לרכוש רכב חדש מהחברה. נמנעים משיטוטים בלוחות יד שניה, מהמתנה ממושכת במכון הבדיקה והמיקוח האינסופי והנבירה במחירוני רכב. ויש גם את הבונוסים הנלווים לכך: ההתרגשות כשבוחרים את הדגם, הצבע, התוספות. ובמעמד קבלת הרכב: הידיעה שאתה הראשון שנוהג ברכב, הראשון והיחידי שמסיר את הניילונים מהמושבים והידיעה שלא תמצא שום “אוצר” דבוק לשטיח הרכב או כתם שמן מתחת לרכב כשאתה חוזר לחניה.
בשביל השקט הנפשי הזה, והחוויה והאחריות שנלוות לרכישה של רכב חדש, יש כאלו שבוחרים להיפרד מסכומי כסף ניכרים.

כך היה גם עם אלי (השם המלא חסוי), מנהל חברה שרכב ג’יפ לשימושו בעבודה והשימוש הפרטי. אך לצערו של אלי הנאתו מהרכב נפגעה ומהר.

עד מהרה הרכב בילה ימים ארוכים במוסך היבואן והתגלה עד שיש פגם  בגיר הרציף של הרכב. או אולי במנוע. הם לא בטוחים עדיין. “אז תשאיר את האוטו, וקח רכב חלופי, ואנחנו כבר נתקשר אליך”, כך אמרו לאלי.
MXLLS
ואלי, חזר לנסוע ברכב ישן וחבוט, עד שיקבל בשורה על מצבו של הרכב החדש.
והימים חלפו, והרכב חזר מתיקון, והתאשפז במוסך פעם שניה ושלישית. חלקים הוחלפו בחדשים, מכונאים מומחים התייעצו, המנוע והגיר הוחלפו והתקלה  בוודאי לא מה שרוכש רכב חדש מצפה לו. בהמשך, ולאחר התערבות של יצרן הרכב מאמריקה גם המנוע הוחלף לחדש.
סוכנות הרכב הודיעה לאלי חגיגית “אל תדאג, הארכנו לך את תקופת האחריות”. אך את אלי זה לא ריצה, ובצדק. הוא רצה רכב נטול בעיות, כמו שצפוי מרכב חדש. חמור מכך, בירור אצל שמאי רכב גילה כי החלפת הגיר והמנוע הביאו לירידה דראסטית בערכו של הרכב, זאת מעבר לירידת הערך שצפה בגלל שרכש רכב חדש.

אלי פנה אלי לעזרה וניסיתי להגיע עם סוכנות הרכב להסכמות על פיצוי או החלפת הרכב בחדש. לאחר שהמשא והמתן לא הצליחו פנינו בתביעה באמצעות בית משפט השלום. עד מהרה הבינו נציגי היבואן שההלכות קובעות כי אובדן ההנאה, הירידה בערכו של הרכב והימים הרבים בהם נמנע מאלי שימוש ברכב מצדיקים פשרה, שאם לא כן הם עתידים לקבל פסק דין לרעתם. לבסוף הצלחתי לשכנע את סוכנות הרכב למכור לאלי רכב חדש, אחר, מאותו יבואן, ובהנחה ניכרת שביטאה את הנזקים שנגרמו לו.

אז בפעם הבאה שיש לכם בעיה חוזרת ברכב החדש, תזכרו שהתמורה ששילמתם עבור הרכב כוללת גם את זכותכם להנות מרכב נטול בעיות, לפחות בשנים הראשונות שלאחר מכן.