בית משפט בארה"ב הכריע כי מותר לחברת גיימינג להשתמש בדמות אדם יחד עם קעקועים שעליו

של מי הקעקוע הזה?

על זכות יוצרים בקעקועים

טייק 2 (Take 2) היא חברת גיימינג גדולה והאחראית, בין היתר, על משחקי וידאו של ליגת ה-NBA. באופן טבעי להתפתחות הגיימינג, המפתחים איפשרו לשחקן הוירטואלי לבחור את קבוצת הכדורסל שהוא משחק, וגם את הרכב השחקנים. וכדי להוסיף נופח ריאליסטי ככול הניתן, דמויות השחקנים הכילו גם את ציורי הקעקועים המעטרים את גופם.

SOLID OAK רכשה את זכויות היוצרים של מספר יוצרי קעקועים, שהם אלו שיצרו את הקעקועים במקור, והגישו תביעה תקדימית כנגדת טייק 2, מנסים להפוך את זכות היוצרים שקנו למזומנים, וכדאי שיהיו אלו הרבה מזומנים.

בין חמשת הקעקועים שרכשה SOLID OAK הם הקעקועים של השחקן לברון ג'יימס, אריק בלדסון, קניון מרטין ושחקנים אלו, יחד עם הקעקועים, הופיעו בגרסאות המשחק לשנים 2013, 2014 ו-2015.

האם הקעקוע הוא של המקועקע?

בהליך שנמשך מאז שנת 2016 הובאו לפני בית המשפט ראיות שונות ועדויות המקועקעים. המקועקעים מצידם טענו שהקעקוע הוא "חלק מהם" וגם "חלק מזהותם". חלק מהמקעקעים בעצמם טענו שכוונתם הייתה שהיצירה תהיה חלק מהמקועקע – ולהקנות לו את כל הזכויות בקעקוע בידיעה שהמקועקעים הם שחקני כדורסל מקצועיים, שהם יצטלמו ויופיעו עם הקעקועים בכל פעילות שהיא.

השימוש בקעקועים במשחק הוידאו הוא אגבי והוגן

בית המשפט קבע כי השימוש שעשתה טייק 2 בקעקועים הוא אגבי ולכן זוכה להגנה כ"שימוש הוגן", אפילו שלא היה בידי טייק 2 רישיון לעשות שימוש בקעקועים. 

בית המשפט קבע כי מאחר ומדובר בהופעה של הקעקועים באופן מוקטן ביותר, ובחלקים רבים מאוד מטושטש, הרי לא ניתן לראות בהפרת זכות היוצרים הנטענת כהפרה שמקנה לבעליה פיצויים. 

כך, הקעקועים מופיעים רק על השחקנים שנושאים את הקעקועים בפועל, ולא על שחקנים אחרים או בדרך אחרת, וכי מדובר בשחקנים בודדים מתוך למעלה מ-400 שחקנים שונים האפשריים במשחק.

תוצאות פסק הדין

לבסוף, בית המשפט בארה"ב קבע כי מדובר בהפרה מינימלית של זכות יוצרים והפציר בצדדים להגיע להסכמות בעניין גובה הפיצוי שיש לתת לבעל הזכויות. 

פסק הדין ממשיך במגמה המכירה ב"שימוש הוגן" גם בשימוש שהוא מסחרי.

פסק הדין לא נותן היתר לעשות שימוש חופשי בקעקועים

פסק הדין בעניין טייק 2 אינו היחיד בעניין קעקועים, ובתי המשפט בארה"ב כבר קבעו שקעקוע הוא יצירה לכל דבר ועניין, והפרת הזכות בקעקוע יכולה להביא לפסיקת פיצויים בסכומים ניכרים. ואולם, הפסיקה מלמדת שמידת השימוש היא יחסית וישנה חשיבות גדולה מאוד לניצול הקעקוע בפני עצמו לצרכים מסחריים. 

לדעתי הפסיקה בעניין טייק 2 מכניסה לפרופורציות את אכיפת זכות היוצרים. דוקטרינת השימוש ההוגן, בפרשנות זהירה שלה, יכול למנוע מגופים מסחריים לנצל לרעה את זכויותיהם ביצירות, מה שנקרא בעגה המקצועית "טרולים של זכויות", ולרדת לעומק כוונת היוצר כשעביר עותק מיצירתו ללקוח.


רוצים לקרוא עוד על זכויות יוצרים בקעקועים?

ראו כאן

פסק הדין – ראה כאן.

לקריאה נוספת:

https://news.artnet.com/art-world/copyright-tattoos-lawsuit-lebron-james-1819932

[1] חוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007, להלן – החוק.


כל הזכויות שמורות לזיו אנג'ל (C)

אין באמור לעיל להחליף ייעוץ משפטי ספציפי.

הדברים האמורים נכונים נכון למועד פרסומם.