על פרטיות, רחפנים ועמק ססגון

בין אם אתה צלם וידאו חובב, חוקר פרטי, צלם אירועים, צלם טבע או מפיק סרטי ספורט אקסטרים, וודאי יש לך בין העדשות הסוללות והחצובות גם רחפן נשלט מרחוק, או בכינויו "רב להב".
נראה שהרחפן נמצא בכל מקום, וממדיו הקטנים מאפשרים לו גם להגיע לכל מקום. אם בהתחלה נראה היה שהרחפן הנו נחלתם של משוגעים לדבר, ירידת המחירים והפשטות בהפעלתו הביא לתפוצה רחבה של ה"צעצוע" הזה.  על פניו הרחפן נראה תמים ובלתי מזיק והתוצאות בצילום מרהיבות. בהתאם זינקה הדרישה של השוק לזוויות הצילום שהרחפן מאפשר, ואתם הצלמים נענים לדרישת השוק.

אלא שהשימוש ברחפן טומן בתוכו סיכונים שונים, חלקם מוכרים יותר וחלקם פחות. ברור לכולם שרחפן שמאבדים בו שליטה כשהוא מועף מעל קהל עלול לפגוע בגברת עם השיער האדום, ואם אתם קרובים לחוטי חשמל, יש סיכוי לפגיעה בהם. עד כאן החוק המסדיר את השימוש ברחפנים והוראות רשות התעופה האזרחית (רת"א) מדריכות את המשתמש לגביהם ובין השאר מחייבות רישיון ורישום למשתמשים שימוש מסחרי ברחפן. אבל את זה אתם בוודאי יודעים… אם לא אז אתם מוזמנים להיכנס לקישור המצורף, ולכל הפחות עיינו במסגרת למטה. אבל סיכון אחד נוסף לציבור ולכם הצלמים נזנח  – הפגיעה בפרטיות המצולמים.


מה שבעבר הצריך עדשות טלסקופיות יקרות ונקודות תצפית מיוחדות בכדי להפיק צילומים של אנשים שנערך אחריהם מעקב, הפך ללא רלוונטי, מסורבל ויקר עם תפוצתו של הרחפן. מספר דקות של טיסת רחפן די בה להפיק ראיות של פגישות אוהבים נסתרות במקומות מבודדים ואפילו צילום אל תוך דירות בבניינים מרובי קומות, ועם השיפור המתמיד באיכות הצילום הרחפן הופך להיות כלי נוסף בארגז הכלים של החוקר הפרטי לגילוי ראיות: פגישות חשאיות ומעשים שהמצולם אינו מעוניין בתפוצה שלהם.

הצילום באמצעות רחפן מאפשר לצלם אנשים שאינם מעוניינים להצטלם, בין אם בחורשה נסתרת או בביתם. מובן שהרחפן מאפשר גם שימושים של אבטחה ו"מבט מעבר לגבעה" למניעת גניבות וואנדליזים אבל אלו לכאורה אינם מזיקים ואף יש בהם תועלת. אבל צילום של פגישה אינטימית הנו דבר אחר. מילא אם הצילום נעשה בטעות ובמהלך צילום של מישהו אחר שהסכים להצטלם, אז, וברוב המקרים, הצלם ימצא את התוצרת שלו מוגנת והוא יהיה חופשי להשתמש ביצירותיו. דבר אחר הוא כאשר מדובר בשיטוט מכוון שנועד לאתר ולעקוב אחרי פלוני ופלונית, או צילום אקראי שהתוצאות העסיסיות שלו דירבנו אתכם לפרסם אותו באינטרנט ולהגדיל את העוקבים אחר דף הבית שלכם.
ומה הדין אומר?
פסיקות בתי המשפט והדין ברורים לחלוטין כאשר מדובר בצילום אל תוך ביתו של אדם – צילום כזה אינו חוסה בהגנות הקבועות בחוק הגנת הפרטיות, תשמ"א-1981.
המצב מורכב יותר כשהצילום נעשה באקראי או כאשר המצולם חושב שהוא מצוי במקום פרטי, ומקום כזה יכול להיות חורשה נסתרת, נקיק בטבע, בחצר הבית השכן או על גגות תל-אביב.

ובל פן, צלם מקצועי ופעיל סביבתי יצא ליום צילום בצפון בקעת תמנע, בעמק ססגון המצוי בכותרות בשל התנגדות, מוצדקת לדעתי, לבניית מייזם תיירות במקום. הצילומים שערך יובל בסרטון נועדו להראות את יופי המקום ולגייס את דעת הקהל נגד בניה במקום המופלא הזה וכל זאת בסיוע הרחפן שבבעלותו. מצלמת הרחפן הפעם צילמה במכוון רק את בנו בן החמש שהסתובב בעמק. במקרה אחר יכול היה רחפן שמצלם את קו החוף לקלוט בעדשתו זוג אוהבים מתבודד או משתזפות ומשתזפים בעירום או כל אדם אחר שחשב שהוא מצוי לבדו באין צופה. אלו גם אלו בוודאי אינם מצפים להיקלט בעדשת מצלמה במקום שכוח אל בלב הטבע, מתחום שיכול להיתפס על ידי בית המשפט כ"רשות הפרט", גם באופן זמני.

ברור שמטרותיו של צלם חובב טבע שונות ממטרותיו של הצלם החובב שמחפש "אקשן" ובוודאי שונה מהחוקר הפרטי שמחפש ראיות מפלילות אך כולם עלולים למצוא עצמם מסבירים מדוע העלו פרסום כזה לאינטרנט והפיצו אותו. בתי המשפט הכירו ב"רשות הפרט" גם כשהיא לא בתוך דירות ובתים: מבוא של בית משותף, בית חולים ונסיבות דומות.
גם בלי שבית המשפט ירחיב עוד את פרשנות המונח "רשות הפרט" גם צילום "ברשות הרבים" יכול להיות אסור לפרסום אם הצילום עלול להביא את המצולם למבוכה (סעיף 2(4א) לחוק הגנת הפרטיות, תשמ"א-1981). מסיבה זו ממש מחתימים צלמי וידאו ומפיקים, מרואיינים על כתב ויתור, ריליס: ויתור של המצולם על התנגדותו להגבלות על הצילום וכזה המאפשר לצלם לעשות שימוש בצילום של פלוני ולפרסמו.

היכולות המתוחכמות של צילום באמצעות רחפן מאפשרות שילוח של הרחפן אל מרחק רב מהמפעיל והגעה בלתי צפויה שלו למקומות נידחים בהם עלול המצולם לחשוב שהוא מצוי ברשות היחיד. ראיות שיאסוף הרחפן עשויות לשמש את המזמין לצרכיו האישיים וכראיות בבית המשפט, אך יתכן וראיות אלו לא יהיו קבילות בבית משפט. עד למועד זה בתי המשפט בישראל לא פסקו לגבי קבילות של ראיות כאלו ולא הפעילו סנקציות על צלמים וחוקרים שאספו ראיות באמצעות רחפנים, אבל ברור כי מקרים אלו יעסיקו את בתי המשפט בעתיד.

אני מקווה שהקוראים של הפוסט הזה ייזהרו ולא יהיו צד להליכים משפטיים בשל שימוש רשלני ברחפן ולא יעשו שימוש לרעה ברחפן שברשותם.


ובשולי הדברים,
רחפן הנו כלי טיס בלתי מאוייש והמופעל מרחוק.
השימוש ברחפן לשימושים מסחריים מחייב רישיון הפעלה מרשות התעופה האזרחית והפעלה של רחפן כזו, ברישיון, נתון להגבלות הקבועות בחוק כגון מרחק מנתיבי טייס ושדות תעופה, מרחק מאזורי מגורים, גובה יעף הטיסה, קשר עין בין המפעיל לרחפן, איסור הטסה מעל לקהל וכיוצ"ב.

הפעלת רחפן לשימוש מסחרי ללא רישיון מהווה עבירה על החוק ועלולה לגרום לנזקים לרכוש ולגוף.


ככל הידוע לח"מ הפעלת רחפן על ידי צלם מקצועי לשימושים מסחריים שאינו נושא רישוי כדין אינה מכוסה על ידי פוליסות הביטוח של הצלם, ופוטנציאל הנזק לסביבה הנו גדול יחסית. ואם אתם עושים שימוש מסחרי ברחפן וגם יש בבעלותכם רישיון להפעלת רחפן, הקפידו לרכוש ביטוח מתאים להפעלתו ולתוצרתו.
צלמו, הפיצו אך אל תפגעו.

אין באמור בכתוב לעייל להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

האמור לעיל נכון למועד כתיבת שורות אלו.