מינוי אופוטרופוס ומראש: יפויי הכח המתמשך וההוראות המקדימות

מינוי אופוטרופוס ומראש: יפויי כח מתמשך והוראות מקדימות


אופוטרופוס? יש דברים שלא משאירים ליד המקרה

מ' חלתה בסרטן קשה, א' הוא הורה לילד עם צרכים מיוחדים, אצל ש' הזיכרון כבר לא כמו אתמול או שלשום. עד עכשיו שלושתם נאלצו להשאיר את השליטה בגוף והרכוש שלהם להחלטת בית המשפט אם וכאשר יגיע המקרה והם כבר לא יוכלו לקבל החלטות בעצמם. כן, אם היה צריך לקבל החלטה על ניתוח או טיפול רפואי, על תשלום והעברות כספים והחלטות מהסוגים האלו, ואותם שלושה לא יכלו לקבל את ההחלטות בעצמם, אז במקרה הטוב היו קרובי המשפחה שלהם פונים לבית המשפט ומבקשים מינוי שלהם כאופוטרופוסים על גופם או על רכושם. במקרה הפחות טוב, וכשאין קרוב משפחה שניתן למנות אותו, בית המשפט היה ממנה אופוטרופוס מקצועי ונותן בידיו סמכויות לגבי אותו אדם.

חקיקה חדשה בחוק האופטרופוסות מאפשרת מינוי מקדים של אופוטרופוס באמצעות ייפוי כח מתמשך  – מינוי שייכנס לתוקף בתנאיים שהממנה יקבע מה הם, ומאפשר למ', א' ו-ש' להחליט ומראש מה בדיוק יעלה בגורלם.

זה לא פחות ממהפיכה בעולם האופטרופסות!


ייפויי כח הם בתוקף כל זמן שמי שנתן אותם מסוגל לקבל החלטות. כלומר, כשאדם כבר אינו מסוגל לקבל החלטות בעבור עצמו, הכשירות המשפטית שלו נשללת וייפויי הכח שנתן פוקעים.

ייפוי כח מתמשך, לעומת זה, נכנס לתוקף כאשר אדם אינו מסוגל לקבל החלטות בעבור עצמו – ובהחלטה מקדימה יכול הממנה לקבוע מי יהיה מיופה הכוח שלו, באיזה תחומים יפעל, מה יהיה שכרו ופרטים רבים נוספים. בנוסף, בית המשפט כבר אינו ממלא פונקציה בקביעה הזו, כך שאם מוגשת בקשה למינוי אופוטרופוס, קודם יבדוק בית המשפט ויראה אם יש ייפוי כח מתמשך המופקד אצלו ואם יימצא כזה ימולא רצונו של הממנה.

בכך נכנסת ישראל לרשימת המדינות שמאפשרת "צוואה בחיים", ומותירה בידנו, האזרחים, את הבחירה ואת האפשרות לקבוע את גורלנו.

 


על מנת לפשט את ההליך להפקת ייפוי כח מתמשך ומתן הוראות מקדימות הסמיך משרד המשפטים והאפוטרופוס הכללי עורכי דין מסויימים שיוכלו לתת שירות זה לאזרחים. כך, בתוך פגישה מספר פגישות מועט עם עורך דין מוסמך ניתן להפקיד אצל האופוטרופוס הכללי את ייפוי הכח – ייפוי כח שייכנס לתוקף רק בתנאים שנכתבו בו או כאשר אדם כבר לא יוכל לקבל החלטות בעצמו. בכדי לתמרץ את הציבור להשתמש בכלים המשפטיים המתקדמים הללו, נכון למועד זה לא נדרש תשלום אגרה על הפקדת ייפויי הכח המתמשכים וההוראות המקדימות אצל האפוטרופוס הכללי, כך שהעלות היחידה הנה עלות עריכת המסמכים בידי עורך דין והפקת חוות דעת רפואיות לפי הצורך.

עבור א', היא הבטיחה לעצמה שילדיה לא יצטרכו להתמודד עם בירוקרטיה וסימני שאלה אם וכאשר היא לא תוכל לקבל החלטות בעצמה. וגם ש' מצא את הדרך להגן על רכושו ומינה את ילדיו כאופוטרופוסים. א', והורים נוספים לילדים עם צרכים מיוחדים, יוכולים היום לקבוע מי ייכנס לנעלייהם כאפוטרופוסים על ילדיהם כשהם עצמם לא יוכלו לעשות זאת ויכולים להבטיח טיפול נאות לא רק לעצמם אלא גם לילדיהם. 


צריכים ייעוץ פרטני? רוצים לדעת עוד? 

חפשו אותנו כאן: https://www.facebook.com/Angel.circle.of.life/ 

או צרו עמנו קשר.

אולי יעניין אותך גם לקרוא על פרטיות, על עגונות או על מרשם האוכלוסין.

 

 

כל הזכויות שמורות לזיו אנג'ל (C)

אין באמור לעיל להחליף ייעוץ משפטי ספציפי.

הדברים האמורים נכונים נכון למועד פרסומם.
איננו אחראים לתוכן הקישורים ו/או לנזקים שיגרמו בשל השימוש בהם.
כל העושה שימוש במידע זה ובקישורים בדף זה עושה זאת על אחריותו.